poniedziałek, 24 czerwca 2024

Archiwum Sokołowskiego Ośrodka Kultury

 


Odsłonięcie pomnika w Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Treblince

Archiwum SOK

 

Wielką radość sprawiła mi wiadomość o odnalezieniu archiwum fotograficznego Powiatowego Domu Kultury w Sokołowie. Archiwum to powstało w 1964 roku wraz z powstaniem Powiatowego Domu Kultury i zawierało zdjęcia z imprez oraz wszystkich ważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym mieście i powiecie. Począwszy od budowy i otwarcia ważnych inwestycji: szpitala, poczty, zakładów mięsnych, pawilonów handlowych, uroczystości odsłonięcia pomników Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Treblince po dewizowy odłów zajęcy, pożary we wsiach Ceranów i Bielany, obchody świąt państwowych i religijnych. Są też utrwalone przez fotoreporterów domu kultury wizyty partyjnych i państwowych dostojników: Edwarda Gierka w Sterdyni i wicepremiera Józefa Tejchmy w Powiatowym Ośrodku Kultury. Autorami tych zdjęć byli instruktorzy i członkowie klubu fotograficznego Powiatowego Domu Kultury a później Powiatowego Ośrodka Kultury: Leszek Piećko, Wojtek Paczuski, Kuba Pietrzykowski, Henryk Rudaś, Michał Kurc, Grzegorz Piaskowski i Henryk Rosochacki. Klub posiadał doskonałe, jak na tamte czasy aparaty fotograficzne z bogatym wyposażeniem w wymienne obiektywy, lampy błyskowe, światłomierze, statywy, powiększalniki, suszarki bębnowe itp. Instruktorzy dysponowali aparatami na format 6x6 (Pentacon six i Practisix i Kijew prod. NRD i ZSRR oraz małoobrazkowymi lustrzankami Exacta Varex, Leica i Minolta. Taki sprzęt oraz materiały niemieckiego Kodaka i angielskiego Ilforda zdobywane od profesjonalnych fotoreporterów z CAF-u w połączeniu z umiejętnościami i ciągłym doskonaleniem instruktorów przynosiły chlubę miastu i domowi kultury. Warto przypomnieć, że w corocznych konkursach fotograficznych organizowanych w woj. warszawskim zwykle zajmowaliśmy pierwsze miejsca. Po nas był Płock i Wołomin. Miło słyszeć, że nasz specjalista od fotoreportaży z koncertów gwiazd Kuba Pietrzykowski z sukcesami teraz prowadzi w USA zakład fotograficzny, w którym zatrudnia kilku Japończyków robiących zdjęcia chicagowskim vip-om Na stronach internetowych można podziwiać przepiękne zdjęcia współczesnego Sokołowa wykonane przez Michała Kurca, członka Stowarzyszenia Fotografików Polskich oraz laureata wielu konkursów i wystaw fotograficznych a przede wszystkim bacznego obserwatora zmieniającego się obok nas i z nami świata.

Pani dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Maria Koc, doceniając historyczną wartość odnalezionych zdjęć zleciła specjalistom ich cyfrowe utrwalenie. Mamy więc na trwałych nośnikach elektronicznych zapisaną historię Sokołowa, powiatu sokołowskiego i jego mieszkańców z czasów PRL-u. Ufając mojej pamięci poprosiła mnie o opisanie tych zdjęć. Podjąłem się tej benedyktyńskiej pracy z wielką przyjemnością i jak zawsze bezinteresownie, gdy chodzi o sprawy społeczne. Następnie Sokołowski Ośrodek Kultury ma przygotować wielką wystawę fotograficzną, która będzie wydarzeniem roku. Nasza redakcja już od dzisiaj, co tydzień będzie publikowała zdjęcia z archiwum domu kultury prosząc czytelników o wzbogacenie informacji o rozpoznanych postaciach, obiektach, czasie i ewentualnie autorze fotografii. Archiwum zawiera bowiem reprodukcje starych zdjęć pozyskanych od mieszkańców i Centralne Archiwum Fotograficzne na różne wystawy dokumentalne. Na początek dwa z nich. Pierwsze ukazuje przedstawicieli władz państwa podczas składania wieńca na uroczystościach otwarcia Mauzoleum Walki I Męczeństwa w Treblince 10 maja 1964 roku. Przedstawiciele władz są powszechnie znani, nas interesują dwie harcerki dźwigające okazały wieniec. Może ktoś je rozpozna? Drugie zdjęcie przedstawia członków chóru parafialnego na wycieczce do lasu po jagody. Na tym zdjęciu odnalazłem swoją szkolną sympatię, Lilkę Banaszczukówną. Zatem zdjęcie pochodzi z lat pięćdziesiątych lub początku lat sześćdziesiątych. Autorem zdjęcia mógł być pan Michał Matysiak, późniejszy kierownik Wydziału Finansowego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sokołowie. Uzasadnia ten wybór jego zamiłowanie do fotografii i śpiewu. Był członkiem popularnego zespołu śpiewaczego Czwórki Rewelersów, obok Michała Woźniaka, Tadeusza Jastrzębskiego, Aleksandra Zadrożnego. Dobrze byłoby również poznać historię tego chóru, w którym śpiewali ci zacni mieszkańcy Sokołowa.

 

Wacław Kruszewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kolejne spotkanie odbyło się w Bibliotece Miejskiej z prof. Janem Izdebskim –wybitnym polskim biochemikiem pracującym do niedawna w ...